Jeszcze kilka lat temu Polacy z chęcią chwalili się zagranicznymi wakacjami. Naturalnie nadal jeździmy zagranicę i lubimy to robić. Jednak o ile wcześniej wakacje spędzone w kraju były czymś, do czego może wstydziliśmy się przyznać (bo jak to? Nie stać cię, żeby wyjechać dalej?), o tyle teraz coraz chętniej podróżujemy po Polsce. Cóż, trzeba w końcu zacząć działać na przekór staremu przysłowiu i nie tylko chwalić cudze, ale także poznać własne. A przecież jest co zwiedzać w Polsce! Z jakich powodów nasi rodacy lubią wypoczywać w kraju? Czy to tylko trend, a może świadoma, przemyślana decyzja? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.

 

Kraj czy zagranica?

Polacy coraz chętniej korzystają z samolotów. Najczęstsze miejsca docelowe naszych podróży to Londyn oraz cieplejsze kraje Europy: Włochy czy Hiszpania. To głównie młodzi ludzie podróżują i to także oni coraz częściej znajdują ciekawe miejsca w Polsce. Jedną z form spędzania wolnego czasu są różnego rodzaju kempingi. Czasem wiążą się zainteresowaniami, czasem z duchowością, innym razem po prostu paczki znajomych postanawiają wspólnie urządzić sobie wycieczkę krajoznawczą. Ponad połowa młodych Polaków wybiera obecnie wakacje w kraju. Często są to osoby, które miały już kontakt z obcymi kulturami, a teraz postanawiają poznać to, co dla nich bliższe, tereny bardziej lokalne. Z pewnością wiąże się to też z poczuciem większego bezpieczeństwa w kraju. W dobie mediów łatwo docierają do nas negatywne informacje z całego świata. Działa tu więc swego rodzaju psychologia, medialnie tworzony strach. Poza wszelkimi negatywnymi skutkami, pozytywnym dla Polski jest ten, iż nasz kraj uważany jest za jeden z bezpieczniejszych. Jest tak przynajmniej w ludzkiej świadomości, ponieważ nie świadczą o tym oficjalne statystyki.

 

Weekend poza domem

Modną formą wycieczkowania krajowego stały się krótkie urlopy. Dzięki temu można tak naprawdę odpoczywać więcej, a z całą pewnością robi się to częściej. W ostatnich latach wzrosła liczba Polaków, którzy wyruszają na weekendowe wycieczki. Taką formę wypoczynku można uprawiać nawet więcej niż raz w miesiącu. Jest tak dlatego, że niekoniecznie wyjeżdża się daleko (czasem wystarczy rower, by dotrzeć na miejsce docelowe), a ceny nie są wysokie. Można znaleźć wiele okazyjnych ofert.

Obcokrajowcy wybierają nasz kraj z dwóch głównych powodów. Po pierwsze dla tych, którzy przybywają z Zachodu, jest u nas tanio. Po drugie – o czym często zapominamy – Polska może pochwalić się bogatą  i długą historią. Kraków czy Warszawa są oblegane przez turystów przez cały rok. Zwłaszcza to pierwsze miasto wciąż posiada mnóstwo połączeń kulturalnych z innymi europejskimi miastami. Nie bez przyczyny było niegdyś miejscem spotkań wielu ważnych osobistości. Widząc, jak ludzie z innych stron świata chętnie poznają naszą kulturę, my również chcemy ją poznać. Nagle okazuje się, że zachłyśnięci obcością i egzotycznością, uświadamiamy sobie, że nasz kraj jest piękny i warto go bliżej poznać.

 

Trend czy świadoma decyzja?

Czy wśród naszych rodaków panuje obecnie moda na Polskę, czy raczej świadomie wybierają wakacje w kraju, kierując się własną opinią? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy tu  od podejścia i świadomości konkretnych podróżnych. Z pewnością, patrząc choćby na nastroje polityczne, uaktualniły się wartości takie jak patriotyzm (odróżnijmy go od razu od ksenofobii, gdyż świadomi podróżni raczej jej nie przejawiają). Sprawia to, że ludzie zwracają się w stronę dorobku własnego kraju. Ale wcale nie musi tu chodzić o żadną ideologię. W końcu dobrze poznać swoje korzenie, choćby po to, by móc oprowadzać po własnym kraju zainteresowanych podróżnych z zagranicy.

Istnieje również powód ekonomiczny, dla którego świadomie podejmujemy decyzję o wakacjach i krótszych urlopach w polskich miastach czy wsiach. Z jednej strony wspieramy w ten sposób gospodarkę. Nie opuszczając kraju, zostawiamy w nim swoje pieniądze. Poza tym nawet, jeśli podróże zagraniczne są nieraz naprawdę tanie, krótkie wycieczki krajoznawcze z pewnością przewyższają je pod względem ekonomicznym.

Trendy też mają tu swoje znaczenie. Badania wskazują, iż nasi rodacy najchętniej odwiedzają te miejsca, w których aktualnie dzieje się coś ważnego. Mogą to być festiwale lub też różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, większe lub bardziej niszowe. Rzesze podróżnych przyciąga choćby festiwal Woodstock. Biorą w nim udział głównie ludzie młodzi. Z jednej strony jest to przejaw trwającej od dawna mody, z drugiej – biorąc udział w Woodstocku, uczestnicy świadomie wybierają wydarzenie, które na stałe wpisało się w polską kulturę.

 

Gdzie najczęściej?

Wybierając podróż po kraju, nasi rodacy najczęściej decydują się na Gdańsk. Naturalnie jest tak z powodu morza. Drugie miasto, które obieramy sobie za cel to Kraków bliski poczuciu narodowego ducha. Na trzecim miejscu znajduje się Wrocław, co ma związek z wydarzeniami kulturalnymi, które się tam odbywają. W polskich miastach wciąż wzrasta liczba dobrych hoteli i okazuje się, że Polacy to lojalni podróżni, bowiem jeśli odpowiada im standard danego miejsca, potrafią to docenić i często wracają.

Dla jednych trend, dla innych świadomy wybór – podróże po Polsce wydają się Polakom coraz bardziej atrakcyjne. Najwyższa pora! Poznając dobrze własną kulturę, można chętniej otworzyć się na nowe.